City Pride School team of students won "Seed the future entrepreneurs" competition and bagged a prize money of Rs.75000 ::City Pride School, Nigdi has won Sustainability Award of US$ 2500 ( approx. 190000 Rs.) in an International Competition addressing Sustainable development goals. Our school project, named YUGMA is one among 17 International winners::Thank you for your overwhelming response for pre-primary section admissions 2022-2023::Once again City Pride Group of Schools finds itself on the pedestal of the prestigious Times School Survey of best school in two categories, that is - The Innovative Learning School and Student Satisfaction.

Success in Competitive Exams


City Pride School, Nigdi - Homibhabha Balvaidnyanik Spradha 2021-22


Homibhabha Balvaigyanik Competition result is out and the ceremony was there in mumbai on 6th May.
Level 1:
Std 6: 90 Students appeared- 23 qualified for level2 – Practical round
Std 9 : 45 Students appeared. 4 qualified for level2 – Practical round
Level 2:
Std 6: 23 appeared
Std 9 : 4 appeared
Devansh Narke from std 6 qualified for level 3 – Viva and project round and bagged silver medal.
City Pride School, Nigdi received Kamal Sahabagh trophy for maximum participation in the exam consecutively for 3 years. 2019, 2020 and 2021.

City Pride School, Nigdi branch
Success in NSTSE 2022

Total 60 students apperared for the exam

List of NSTSE Achievers


City Pride School, Nigdi branch
Success in International Mathematics Olympiad(IMO)2021

Following are the achievers from Nigdi branch.
Gold Medal of Excellence: 41 students
Medal of Distinction : 17 students
Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance: 2 students
Gifts Worth Rs. 1000/- + International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance: 2 students
Gifts Worth Rs. 1000/- + International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance: 1 student
Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence: 2 students
Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence: 1 student
Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence: 2 students
Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction: 12 students

List of IMO Achievers


City Pride School, Nigdi branch
Success in Unified Cyber Olympiad(UCO)2021

UCO exam held on 5th December 2021
International achievers - 5 students Class Toppers - 6 students

List of UCO Achievers


City Pride School, Nigdi branch
Success in IGKO 2021

Gold Medal of Excellence: 20 students
Medal of Distinction + Gift : 01 Student
Medal of Distinction :05 students
Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence + Cash Prize: 01 student

List of IGKO Achievers


City Pride School, Nigdi branch
Success in IEO - International English Olympiad

IEO was held on 20th and 21st November 2021.
Gold Medal of Excellence: 31 students
Medal of Distinction : 16 students
Zonal Gold Medal+ Certificate of Zonal Excellence :02 students
International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance: 03 students
International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance :01 student
International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance: 01 student

List of IEO Achievers


मराठी भाषा ऑलिम्पियाड - २०२१-२२, सिटी प्राईड स्कूल निगडी

विशेष प्राविण्य पदक विजेते - ४ विद्यार्थी ( ५०/५० मार्कस )
यात ४ थी चे ३ तर ५ वी ची एक विद्यार्थिनी)
विशेष प्राविण्य - १६ विद्यार्थी
प्राविण्य - १५ विद्यार्थी
प्रथम श्रेणी - ४ विद्यार्थी
द्वितीय श्रेणी - ५ विद्यार्थी
तृतीय श्रेणी - १ विद्यार्थी


City Pride School , Moshi


Success in National Hindi Olympiad-2021-22
Organised by Hindi Utkarsh Mandal , Delhi
Level-II Result

We feel proud to share the success of our students in National Hindi Olympiad exam.

Sr No. Name of th student  Class  Prize
1 Varad Patil  Std-III   Gold Medal 
2 Manavi Saxena  Std-IV   Gold Medal 
3 Vedashree Patil   Std-III   Silver Medal 
4 Harshwardhan Bhosale   Std-IV   Silver Medal 
5 Yojit Madnani  Std-III   Bronze Medal 
6 Kaushik Nayak  Std-III  Bronze Medal
7 Shaurya Gupta  Std-VI  Bronze Medal

City Pride School, Ravet branch
Success in IEO - International English Olympiad 2021-22

Sr.No. Name Class School Rank International Rank Award
1 DEEPTANGSHU PODDAR 3 1 1 Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance
2 KEIYONA KULSHRESTHA 3 2 24 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
3 DIVYAM VINAY BARLOTA 3 3 107 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

City Pride School, Ravet branch
Success in IGKO 2021

Sr.No. Name Class School Rank International Rank Award
1 DEEPTANGSHU PODDAR 3 1 19 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
2 SANJANA SANJAY WANKHEDE 3 2 58 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

City Pride School, Ravet branch
Success in Hindi Olympiad Results 2021-22

Sr.No. Name Class Award
1 Anvi Ashish Kulkarni 3 Silver Medal

Dr. Homibhabha Balvaidnyanik Competition-2021-22
Level-1 Result

Dr. Homi Bhabha Balvaidnyanik Competition is conducted by Greater Bombay Science Teachers' Association. Following students are qualified for the Level-II of this competition.

  • Arnav Bhole – VI-Faith
  • Arjun Dhanapune – VI-Faith
  • Avaneesh Nikam- VI-Faith

MAHARASHTRA STATE SCHOLORSHIP EXAM RESULT - 2020-21
Pre-Upper Primary Scholorship Exam-Std-5

It gives us immense pleasure to share with you all the joy and achievements of our students, whose exemplary performance has brought excellent results at the Pre-Upper Primary Scholorship Examination(PUP) Std-5 (2020-2021). In the purview of constraints of pandemic, self-training and self-study . Out of 24 students who appeared for exam , 7 students scored above 70%. Following is the list of the same .

Sr No. Name of th student Percentage
1 BHOLE ARNAV RUSHIKET 85.3333
2 NIKAM AVANEESH BHARAT 82.6667
3 DHANAPUNE ARJUN 80.6667
4 SHINDE VAIDEHI VAIBHAV 77.3333
5 JOSHI AARYA PRASHANT 74

STUDENT OF THE YEAR (2021-22)

We feel proud and happy to share that, Mast. Avaneesh Nikam from Std 6th has won the title of Student of the Year (SOY) Competition. This Interschool competition was hosted virtually by Soft Skill and Counseling Department of CPS Nigdi from 16th to 18th December.From the rounds conducted on 16th and 17th, amongst 15 schools and 228 students in all, 40 students were shortlisted for the judges round. 8 of CPS Nigdi and Moshi students were amongst the shortlisted for judges round.

Winners of Student of the Year 2021-22 of our school for various rounds:

   
Sr No. Name of th student Std   Zonal Rank  Achievements
1 AVANEESH NIKAM VI   1st Student of the year - Medal and Certificate.
Branding First Prize - Medal and Certificate.
2 AANYA VASHISTHA VI   1st Branding First Prize - Medal and Certificate.
3 JAI KANDEKAR VI 1st Branding First Prize - Medal and Certificate.
4 YOGENDRINI GUTTIKONDA VI   1st Branding First Prize - Medal and Certificate.

Computer Intelligence Exam-2021-22

This competition was organised online by Jnana Prabodhini School , Nigdi .Total 38 students have participated , out of which

following students have bagged certificates :

  1. Niveditha Lathesh-V-Love - has secured 1st Rank.
  2. Ahilya Khule - V-Love - has secured 2nd Rank.
  3. Avadhoot Hingnikar - 6-Faith - has secured 2nd Rank.
  4. Kavya Satpute - 4-Love - has secured 3rd Rank.

  5. KIDEX-'National All Rounder Championship' (NARC)

    KIDEX conducted 'National All Rounder Championship' (NARC) from 1 May 2021 to 31 July 2021. It is an event in which every child completes 30 age-appropriate activities from their home, across five development themes (cognitive, creative/imagination, socio/emotional, physical & language/communication). The child who gets the maximum score across all 30 activities is announced as the best All Rounder in that age category. (3yrs TO 17 yrs)

    The *Overall Allrounders* at National level is :

    *Age grp-5yrs* : Kartik Bhave (II-Peace)-3rd position

    Apart from these there are many kids who have won top three positions at National, State and City level in 6 individual activities.


    Reading Competition by SAKAL NIE

    SakaL N.I.E. along with M Tek Engineers, Pune had come up with a Reading competition for students to showcase their reading and speaking skills. It aimed at expressing oneself fluently with appropriate expressions. Students submitted a recorded video of their reading. They were given the liberty to choose any one out of the 3 languages Marathi , Hindi and English.

    The Citypridian voracious readers participated whole heartedly in this event. Here are the winners

    English language : Class V-Adwait Nair

    Marathi language : Class V-Satviki Sonawne , Class V-Ahilya Kule , Class VI-Subhojit Das


    IPM Mega Final 2020-21

    Every year City Pride School actively participates in IPM Exam, which is a competitive exam and prestigious one to develop logical reasoning, analytical skills and to build Mathematical attitude among students. So we are proud to announce that in year 2020-21, out of 87 students who registered for the IPM exam , 49 got selected for Mega final.


    Ticklinks Vivekananda Young Explorer Contest Season 2

    An All india competition with over 10,500 participants from 22 states and 302 schools have participated in this competition, where 42 scholarship awards were declared. Scholarship Award Winner students have bagged 4000/- and Mentor teachers 2000/- each. Very proud to announce that Ahilya Khule ( V-Love) from our school have been selected for the National level Competition Scholarship Awards.

    • Ahilya Khule, Maths - 4-6 -Mentor teacher - Kiwi Soni

    Out of 183 Excellence Awards 34 awards are from City Pride School. Out of 34 students.. 21 from Nigdi, 8 from Moshi, 5 from Ravet branch respectively.All these students will have an excellent opportunity to meet with Eminent Scientists of India.


    GGIS ATHA Shloka Recitation Competition -2021-22

    We are glad to announce the achievers of Shloka recitation competition , which was held by GG International School ATHA.
    Following are the winners :

    • Myra Choudhary (UKG Minnie )- 1st Prize (Age group -5 years)
    • Kartik Bhave ( I-Peace)- 3rd prize ( Age group 6 years)
    • Anvi Aher (II-Peace) - 1st prize ( Age group 7 years).

    Imagivation-International Innovation Summit-2021

    A global platform for the students to explore new skills of the 21st Century. An event organized by Zenik Learning, only for students across the globe of Class III to VI. This opportunity paved paths for the students to learn and get a hands-on experience to innovate and present their ideas and views uniquely while developing their self-confidence, problem-solving skills, and being a competitive and active participant.
    At the City Pride School, we always aim to give our students a wide experience of competition and learning. This was actively achieved through this Summit.
    Online Innovators Summit was conducted on 23rd May 2021.

    • Oishi Ghosh(III-Love) : Global Topper 1st Rank as well as School topper from Group-I with medals and certificates .
    • Anay Khakurdikar (IV-Peace) - School Topper (Group I - Innovation Olympiad Medal & Certificate ).
    • Prithika Murali Nadar (VI-Faith) - School Topper (Group II - Innovation Olympiad Medal & Certificate).

    • City Pride School , Nigdi


      MAHARASHTRA STATE SCHOLARSHIP EXAM


      Sardar Patel BalSpardhak (SPBSE) Exams- National Level L3 conducted by Samarth Educators based at Gujrat and Maharashtra.

      It is held for promoting importance of Social Studies among young students and to provide an experience similar to competitive exams to school level students. Awarding Scholarships (Upto Rs.10,000/-) to students on basis of knowledge of History, Geography, Civics and Economics, EVS etc. Out of 17 registered participants from City Pride School, 5 had moved to level 2 and made video presentations on social problems and their solutions.
      4 students have secured cash prizes and scholarships. They are
      1. Kaustubh Uthale- Silver medal AIR (All India Rank 16 )
      2. Madhav Kulkarni (AIR 23)
      3. Atharv Biradar (AIR 33)
      4. Sarthak Babar- Bronze medal (AIR 37)


      MTS Exam Result 2020 (Std. VIII to X)

      Exam Date: 23rd January 2021 Total no. of students who appeared for the examination- 13 All 13 students cleared the exams.

      State Level Prize Aarjav Mukkirwar (VIII Vigour), Arnav Oruganty (IX Courage),Arnav Thorat (IX Vigour)
      District Level Prize Tanishq Borkar (IX Faith)
      Special Prize Shardul Shirole (VIII Faith),Parth Vanarse (VIII Hope),Raj Taware (IX Hope)
      Consolation Prize Akshita Bangale (IX Courage),Shreyas Gholase (IX Vigour),Amod Sabnis (IX Vigour),Ishan Toraskar (IX Hope)
      Certificate Nidhi Sanghavi (VIII Faith), Krishna Bobade (VIII Courage)

      NSO 20-21 achievers summary

      2 students from City Pride School have secured 1st International rank
      17 students have come under the first 50 international rank and have achieved a Medal of distinction.
      30 students have come in the first 50 zonal ranks.
      With such a wonderful achievement of our students in NSO, City pride School is awarded a trophy, and Our NSO in charge has got the NSO Best Zonal Teacher award of Rs 5000.


      NTS RESULT (2020-21)

      No. of students appeared- 26
      No. of students passed- 23
      No. of students selected for 2nd Level- 2

      Names of selected students for 2nd Level: 1.Paarth Arora (X Vigour) 2.Arnav Thorat (X Vigour)


      Dr. Homibhabha Balvaidnyanik Spardha 2020-21

      Dr. Homibhabha Balvaidnyanik Spardha 2020-21, 3 level exam was conducted online this year.
      Total students appeared-
      Std-6th - 75 students
      Std 9th - 27 students
      Level 1 qualified by- Std 6th- 12 students
      Std 9th – 2 students
      Level 2 qualified by- Std 6th – 1 student- Kuhu Saraf
      Level 3- Kuhu Saraf


      IMO RESULTS 2020-21

      Sr.No Class Name Zonal Rank International Rank Medals
      1 3 Shaurya Prashant Patil 69 75 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      2 3 Aarohi Sandeep Avhad 40 43 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      3 3 Shravya Ravikant Salunkhe 40 43 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      4 3 Swara Nandkumar Gurav 42 45 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      5 3 PARTH SATISH KULKARNI 51 57 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      6 3 RAHINI BADOLIA 10 10 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      7 3 AARADHYA PRASHANT JIWATODE 49 53 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      8 3 Sachi Atul Devshatwar 4 4 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      9 3 Harsh Nilesh Patil 2 2 International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance
      10 3 Anulekha S Nambiar 40 43 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      11 3 Aayushi Praful Bhalgat 39 42 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      12 3 Aksh Ajay Banka 8 8 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      13 3 Sanaya Pankaj Sansare 30 32 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      14 3 Arisha Santosh Kumbhar 4 4 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      15 3 Arisha Santosh Kumbhar 1 1 International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance
      16 4 Avaneesh Prashant Thakare 13 13 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      17 4 Asmi Pawar 8 8 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      18 4 Spandan Bhosale 57 60 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      19 4 Divyam Abahy Saraf 61 65 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      20 4 Vardhan Prashant Surana 1 1 International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance
      21 4 Abhishek singh 93 107 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      22 4 Ghanashyam S Deshpande 4 4 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      23 4 Aarnav Makarand Indurkar 13 13 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      24 4 Aadya Santosh Jamble 76 84 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      25 4 Aarna Malegaonkar 4 4 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      25 4 Aarna Malegaonkar 4 4 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      26 5 Rushil Rout 14 15 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      27 5 Dhruv Dhanesh Parekh 14 15 Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
      28 5 Pranav Manohar Patil 52 70 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      29 5 Devansh Narke 51 69 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      30 5 Sarthak Chaudhari 8 9 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      31 5 Vedant Afre 10 11 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      32 5 Eshan Ammbalal Gurram 34 44 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      33 6 Arnav Prashant Kothawade 176 284 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      34 6 Tanmayee Virendra Athavale 1 1 International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance
      35 6 Mahajan Atharva Sachin 142 216 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      36 6 Swara Shende 206 247 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      37 7 Sarthak Pandurang Babar 114 327 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      38 7 Ojas Mukeshkumar Jain 12 20 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      39 7 Sujay S Sindagi 40 86 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      40 7 Mahant Abahy Saraf 94 273 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      41 8 Pratyush Pratap Patil 137 374 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      42 8 Sumedha Vikas Mummigatti 104 270 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      43 8 Sayali Raviraj Gaikwad 168 462 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      44 8 Mudit Shivant Behra 124 356 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      45 8 Parth 183 614 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      46 9 Hrishikesh Vilas Wale 172 544 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      47 9 Tanishka Atul Doiphode 2 2 International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance
      48 10 Paarth Arora 7 19 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      49 10 Arnav Thorat 75 321 Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

      NSO 2020-21

      Sr.No Class Name Zonal Rank International Rank Medals
      1 3 Shaurya Prashant Patil 37 39 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      2 3 Rujuta Prasad Waikar 24 24 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      3 3 Maanas Sagar Patil 48 52 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      4 3 Shravya Ravikant Salunkhe 1 1 International Gold Medal + Certificate Of Outstanding Performance
      5 3 Tvisha Sourabh Kankhar 22 22 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      6 3 Swara Milind Saindane 15 15 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      7 3 Riya Dhabale 50 55 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      8 3 Arjun Abhay Kulkarni 23 23 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      9 3 Rahini Badolia 48 52 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      10 3 Vedant Shreyash Thakre 50 55 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      11 3 Shravi Sagar Kute 47 51 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      12 3 Sachi Atul Devshatwar 44 48 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      13 3 Harsh Nilesh Patil 48 52 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      14 3 Akshara Reddy Chamakuri 15 15 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      15 3 Darsh Mehta 60 67 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      16 3 Aayushi Praful Bhalgat 1 1 International Gold Medal + Certificate Of Outstanding Performance
      17 3 Aksh Ajay Banka 16 16 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      18 3 Rajveer Bothe 6 6 Zonal Bronze Medal + Certificate Of Zonal Excellence
      19 3 Arisha Santosh Kumbhar 28 28 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      20 4 Vardhan Prashant Surana 41 53 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      21 4 Hardikar Radha Shravan 42 54 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      22 4 Avaneesh Prashant Thakare 40 52 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      23 4 Arya Pramod Kathe 67 84 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      24 5 Ishan Rahul Deokar 23 36 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      25 5 Rushil Rout 46 70 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      26 5 Anvi Suyog Belsare 74 111 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      27 5 Pranav Manohar Patil 9 13 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      28 5 Eshan Ammbalal Gurram 58 88 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      29 6 Tanmayee Virendra Athavale 25 44 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      30 6 Vasundhara Mahadik 93 146 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      31 6 Mahajan Atharva Sachin 81 127 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      32 6 Anurag Gangadhar Soppa 128 199 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      33 6 Pushkar Dhanesh Deshpande 5 8 Zonal Silver Medal + Certificate Of Zonal Excellence
      34 7 Advika Kankhar 84 128 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      35 7 Ojas Mukeshkumar Jain 6 9 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      36 7 Dhruv Nilesh Borkar 83 127 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      37 7 Soham Vishwanath Kulkarni 76 115 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      38 8 Nipun Tiwari 189 329 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      39 8 Sumedha Vikas Mummigatti 34 60 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      40 8 Mahi Parag Karnawat 164 290 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      41 8 Aarsha Rajith Sadan 182 320 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      42 9 Aditee Mohan Nalawade 47 89 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      43 9 Siddhant Kunachi 74 149 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      44 9 Aarjav Ankush Mukkirwar 135 262 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      45 10 Jagruti Atul Devshatwar 26 63 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction
      46 10 Shreya Nikhil Sansare 272 581 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      47 10 Mokshada Chandrashekhar Nehete 192 410 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      48 10 Akshita Bhangale 110 240 Gold Medal Of Excellence + Participation Certificate
      49 10 Arnav Thorat 8 26 Medal Of Distinction + Certificate Of Distinction

      IPM Exam 2020

      Sr.No. Name Class Rank Certifiate
      1 Chordia Sarthak Sachin 3 32 Merit
      2 Malegaonkaraarnashailesh 3 67 Merit
      3 Karamchandani Himansh Manish 3 96 Merit
      4 Pawarasmiavinash 3 96 Merit
      5 Kathearyapramod 3 104 Merit
      6 Kulkarnisiddharthashutosh 3 158 Merit
      7 Vardhan Prashant Surana 3 173 Merit
      8 Narwade Arnav Dadarao 3 180 Merit
      9 Kulkarnianshulbhushan 3 216 Merit
      10 Parekh Dhruv Dhanesh 4 14 Merit
      11 Rout Rushil 4 50 Merit
      12 Shete Sai Sunil 4 50 Merit
      13 Kurkure Shruti Chetan 4 62 Merit
      14 Narke Devansh Sachin 4 62 Merit
      15 Patil Pranav Manohar 4 62 Merit
      16 Prabhu Smera Yatin 4 85 Merit
      17 Gambhire Lavanya Sachin 4 114 Merit
      18 Gurram Eshan Ammbalal 4 123 Merit
      19 Chaudhari Sarthak Deepak 4 134 Merit
      20 Rathi Devesh Pradeep 4 147 Merit
      21 Afre Vedant 4 154 Merit
      22 Jambhekar Rishita Ajit 4 154 Merit
      23 Khire Atharv Vivekanand 4 154 Merit
      24 Mujumdar Shaurya Shirish 4 154 Merit
      25 Ambikar Ananya Sarang 4 180 Merit
      26 Palempati Vishruth 4 185 Merit
      27 Bhowmik Spandan 4 201 Merit
      28 Sindagi Sumeet Shrikrishna 4 202 Merit
      29 Shende Swara Mahendra 5 14 Merit
      30 Agarwal Siddhant Rajesh 5 26 Merit
      31 Saraf Kuhu Sharad 5 94 Merit
      32 Athavale Tanmayee Virendra 5 133 Merit
      33 Shah Himani Hitesh 5 140 Merit
      34 Kothawade Arnav Prashant 5 200 Merit
      35 Jain Ojas Mukeshkumar 6 9 Merit
      36 Saraf Mahant Abhay 6 115 Merit
      37 Hirve Amogh Achyut 6 132 Merit
      38 Kankhar Advika Sourabh 6 224 Merit
      39 Sindagi Sujay Shrikrishna 6 234 Merit
      40 Uthale Kaustubh Sunil 6 239 Merit
      41 Doiphode Tanishka Atul 8 42 Merit
      42 Behra Muditshivant Maheshkumar 8 85 Merit
      43 Aherrao Pranav Prafulla 8 106 Merit
      44 Lokhande Jaideep Niket 8 118 Merit
      45 Kulkarni Paras Chandrakant 8 126 Merit
      46 Oruganty Arnav Anshuman Rao 9 32 Merit
      47 Thorat Arnav Gorakshnath 9 32 Merit
      48 Arora Paarth Jitender 9 45 Merit
      49 Kulkarni Rutu Pradyumna 9 63 Merit

      International English Olympiad 2020

      Gold Medal of Excellence: 22 students
      Medal of Distinction : 09 students
      Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence : 01 student
      International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance : 01 student

      Sr.No. Class Name of Student Awards Won
      1 3 Aarohi Sandeep Avhad Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      2 3 Parth Satish Kulkarni Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      3 3 Abha Tornekar Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      4 3 Mitansh Saraf Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      5 3 Akshara Reddy Chamakuri Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      6 3 Zidane Yusuf Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence
      7 3 Ameya Tushar Yadav Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      8 3 Sharvari Amol Phule Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      9 3 Aksh Ajay Banka Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      10 3 Yukhtah Sameer Deshmukh Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      11 3 Rajveer Bothe Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      12 3 Jiya Arun Mittal Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance
      13 3 Abhinav Thakre Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      14 4 Aarohi Bhalerao Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      15 4 Akhil Akshay Deshmukh Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      16 4 Arya Pramod Kathe Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      17 4 Aadya Santosh Jamble Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      18 5 Advait Kulkarni Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      19 5 Devesh Pradeep Rathi Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      20 6 Gargi Desai Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      21 6 Anirudh Baliga Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      22 6 Anshika Deshmukh Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      23 7 - Siddhi Mahesh Desai Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      24 7 Advika Kankhar Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      25 7 Ojas Mukeshkumar Jain Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      26 7 Ankita Thakare Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      27 8 Samay Satish Pai Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      28 8 Tanvi Kondedeshmukh Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      29 8 Manasvi Kshirsagar Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      30 8 Aditya Dnyaneshwar Gaikwad Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      31 9 Mudit Shivant Behra Gold Medal of Excellence + Participation Certificate
      32 9 Akshat Kakade Medal of Distinction + Certificate of Distinction

      Unified Cyber Olympiad

      India has seen a spectacular success in IT and computers which is acknowledged around the world. It motivates children to strengthen their knowledge of using mental ability, logical reasoning & computer knowledge. Proficiency in these areas helps them and enhances software knowledge, ability to handle things and decision-making. Unified Cyber Olympiad(UCO), is held across the country with the following goals : Streamlining computer education, Instilling competitiveness in computer education, Including logic, reasoning and mental ability in the learning process, Identifying talent and assessing students on a nationwide platform, Exposing students to the latest technology and study in computers

      Sr.No. Name Class Rank Achievement
      1 Ritvi Shetty 3 78 National Achiever (Top100).
      2 Tvisha Kankhar 3 128 Class Second Ranker of class in school
      3 Jiya Arun Mittal 3 146 Class Third Ranker of class in school
      10 Satyaj Hedaoo 4 381 CLASS TOPPER of class in school
      11 Shete Sai Sunil 5 75 Congratulations! National Achiever (Top100).
      12 Vedant Afre 5 92 Congratulations! National Achiever (Top100).
      13 Sujay S Sindagi 7 177 CLASS TOPPER of class in school
      14 Sayali Raviraj Gaikwad 8 139 CLASS TOPPER of class inschool
      15 Parth 9 135 CLASS TOPPER of class in school

      Maharashtra State Scholarship Result

      Once again fantastic results in Maharashtra state scholarship. As many as 10 students from City Pride School appear in the state merit list. Only top 50 students from the entire CBSE schools in the state are considered for the merit list, so it's very difficult to make it into the merit list of CBSE. It's the highest number of merit holders from a single CBSE school in the state for both std.5 and std.8
      Maharashtra State Scholarship Result
      Pre-upper Primary (PUP) Scholarship Exam Std 5
      State Level CBSE Merit List

      Sr.No. Merit Rank Name Percentage
      1 2 Vasundhara Sanjay Mahadik 90.1408
      2 2 Tanmayee Virendra Athawale 90.1408
      3 3 Arnav Prashant Kothawade 89.4366
      4 6 Atharva Sachin Mahajan 87.3239
      5 7 Pushkar Dhanesh Deshpande 86.6197
      6 12 Bhargab Bishwambhar Mishra 83.0986
      1 3 Tanishka Atul Doiphode 88.6667
      2 5 Aarjav Ankhush Mukkirwar 86.6667
      3 7 Apoorv Kiran Jamade 84.6667
      4 10 Mudit Mahesh Behra 82.6667

      IMO Level 1 Results 2020-21

      We are happy to share the success of our students

      Sr.No. Name Class School Rank Zonal Rank Achievements
      1 Manvi Saxena Std 3 1 8 Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      2 Shaunak Naik Std 3 2 10 Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
      3 Aarnav Unde Std 3 3 15 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      4 Arnav Gaikwad Std 3 4 18 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      5 Priyanshu Golar Std 3 4 18 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      6 Sutej Sindgi Std 3 5 23 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      7 Harshvardhan Khairnar Std 3 6 Gold Medal and certificate
      8 Bhavini Nankani Std 3 7 Gold Medal and certificate
      9 Khushi Dhanavi Std 3 8 Gold Medal and certificate
      10 Siddhant Mantri Std 3 9 Gold Medal and certificate
      1 Shiza Inamdar Std 4 1 1 Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate 0f Outstanding Performance
      2 Shashank Singh Std 4 2 5 Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence
      3 Satviki Sonawane Std 4 3 Gold Medal and certificate
      4 Aarush Badhe Std 4 4 Gold Medal and certificate
      5 Himanshu Bohare Std 4 5 Gold Medal and certificate
      1 Shubhojeet Das Std 5 1 Gold Medal and certificate
      2 Arjun Dhanapune Std 5 2 Gold Medal and certificate
      3 Rutuja Dhotre Std 5 3 Gold Medal and certificate

      NSO Results

      Sr.No. Name Class School Rank Zonal Rank Achievements
      1 Harshvardhan Khairnar Std 3 1 15 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      2 Manvi Saxena Std 3 2 16 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      3 Arnav Gaikwad Std 3 3 19 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      4 Priyanshu Golar Std 3 4 27 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      5 Aarnav Unde Std 3 5 Gold Medal and certificate
      6 Vaishnavi Bhawthankar Std 3 6 Gold Medal and certificate
      7 Raahi Patel Std 3 7 Gold Medal and certificate
      1 Kushh Saxena Std 4 1 28 Medal of Distinction and Certificate of distinction
      2 Aditya Kulkarni Std 4 2 Gold Medal and certificate
      3 Atheeva Adhikary Std 4 3 Gold Medal and certificate
      4 Niveditha Lathesh Std 4 4 Gold Medal and certificate
      1 Avaneesh Nikam Std 5 1 Gold Medal and certificate
      2 Mohammad Hamiz Khan Std 5 2 Gold Medal and certificate
      3 Arjun Dhanapune Std 5 3 Gold Medal and certificate

      Unified Cyber Olympiad

      This year online UCO exam was conducted on 13th Dec,2020. Following student's have bagged certificates in UCO exam.

      Sr.No. Student Name Class All India Rank Achievement
      1 Anwesha Sahu III Love 189 CLASS TOPPER of class in school
      2 Avadhoot Hingnikar V Love 161 CLASS TOPPER of class in school

      Hindi Bhasha Olympiad

      National Hindi Olympiad-2020-21
      Organised by Hindi Utkarsh Mandal , Delhi

      Sr.No Student Name Class Achievement
      1 Shubhojeet Das V-Love Special Achievement Certificate
      2 Shaurya Gupta V-Love Special Achievement Certificate
      3 Ananya Bhonde IV-Peace Special Achievement Certificate
      4 Aarohi Deshpande IV-Peace Special Achievement Certificate
      5 Siddhant Gholap III-Love Special Achievement Certificate
      6 Manvi Saxena III-Peace Special Achievement Certificate
      7 Nainika Korolla IV-Peace Certificate
      8 Ahilya Khule IV-Love Certificate
      9 Harshavardhan Bhosale III-Peace Certificate

      International English Olympiad-2020-21

      We feel proud to share the success of our students , all of the students got Gold Medal of Excellence with participation certification:

      Sr.No. Student Name Std Rank
      1 Siddhant Mantri 3 1
      2 Harshavardhan Bhosle 3 2
      3 Aarnav Unde 3 3
      4 Arnav Chavan 4 1
      5 Yuvraj Moje 4 2
      6 Kushh Saxena 4 3
      7 Preksha Marakkamthodi 5 1
      8 Pranav Sirish 5 2
      9 Mohmmad Hamiz Khan 5 3

      COMPUTER INTELLIGENCE EXAM 2020-21
      ORGANISED BY JNANA PRABODHINI NAVNAGAR VIDYALAYA

      Following students bagged Certificate in CIE 2020-21 :
      Aarnav Unde (III-Love) : Secured 2nd Rank in MS Paint Competition (Jr Group)
      Lavnya Karajgikar (III-Peace) : Secured 3rd Rank in MS Paint Competition (Jr Group)
      Ahilya Khule (IV-Love) : Secured 2nd Rank in MS Paint Competition (Sr Group)
      Siddhi Jade (IV-Love): Secured 3rd Rank in MS Paint Competition (Sr Group)


      Institute of Promotion of Mathematics 2019-20

      We are happy to announce the result of IPM Mega final , which was conducted on 03.01.2021. Out of 7 students 2 got ranked.

      Sr.No. Name Class Score
      1 Shashank Singh III-Love 30 out of 30
      2 Satviki Sonawane III-Love 25.5 out of 30

      International General Knowledge Olympiad-2020-21

      Sr.No. Name Class School Rank International Rank Award
      1 Manvi Saxena III-Peace 1 10 Gift worth Rs.500 along with Medal and Certificate of Distinction
      2 Harshvardhan Bhosale III-Peace 2 33 Medal of Distinction and Certificate
      3 Aarnav Unde III-Love 3 51 Gold Medal of Excellence with Participation Certificate